Hľadáte pomoc?

Prečo a ako vznikol projekt POMÁHAM.sk

Len ťažko sa nám hľadá odpoveď na otázku, prečo sme sa rozhodli rozbehnúť tento projekt.

Na jednej strane je to možno ten pocit spolupatričnosti, ktorý teraz - v čase vírusovej pandémie Covid-19 - pohol všetkými, no na druhej strane je to potreba zapojiť sa aj iným, ako len finančným darom či príspevkom. Samozrejme, že to asi dokáže pomôcť najviac, ale aká je pravdepodobnosť a kontrolovateľnosť takejto pomoci? Je to to isté ako keď posielate peniaze na charitu a potom sa dozviete, že prostriedky si rozdelil nejaký vysoký manažment ako dividendy.

V posledných rokoch a mesiacoch sa Slovensko a celkovo jeho občania museli niekoľko krát poriadne zomknúť a zapojiť sa do spoločenského diania. Obodobne tomu bolo pri nehode v Prešove, kedy sa ľudia vyzbierali a zomkli, aby pomohli obyvateľom zbúranej bytovky, ale rovnako tomu je aj teraz, keď čelíme neviditeľnému nepriateľovi - vírusu Covid-19.

Nie je nám úplne jedno, čo sa deje a preto to samozrejme pohlo aj nami. Nechceli sme byť len držiteľmi domény, ktorá má skvelý potenciál, ale chceli sme urobiť aj niečo, čo ten potenciál ukáže a prinesie pomoc každému.

Veď je toho plno

S týmto tvrdením môžeme samozrejme súhlasiť, pretože to vidíme všade. Iniciatívy ako je #KtoPomôžeSlovensku a podobné, robia kampane a zbierky, či už v podobe finančných ale aj nefinančných darov. Ako však funguje pozadie a ako sa ľudia vedia dostať k pomoci? Iniciatíva sa rozhodla, že bude všetko zastrešovať sama a tu vidíme problém, pretože zohnať rúška a následne ich poskytovať je pekná - no nie reálna myšlienka.

Veľmi veľa jednotlivcov sa však ponúka priamo na sociálnych sieťach ako je Facebook, či Instagram. Toto je presne ten štartér, ktorý nás nakopol k tomu, aby sme pomohli vytvoriť jednu platformu na ktorej nájdete informácie o tom, kde vo vašom okolí dokážete nájsť pomoc, alebo ako môžete pomoc poskytnúť.

Ako to teda funguje?

Celý web je rozdelený na dva primárne celky. Prvým je evidencia ľudí, ktorí potrebujú pomoc a druhá je evidencia ľudí, ktorí pomoc ponúkajú. Všetko pekne logicky rozdelené podľa krajov, miest a druhu pomoci. Či už ste dôchodca, čo potrebuje nakúpiť, alebo ste taxikár, ktorý môže rozvážať tovar, pre každého je tu miesto.

Ak pomoc hľadáte, máte na výber z množstva rôznych druhov pomoci, či už ide o nákup, o potrebu venčenia psíka, alebo čokoľvek iné, vždy je možnosť navrhnúť vlastnú kategóriu, pod ktorú potom môže pridávať každý svoje návrhy. Alebo keď ponúkate pomoc, máte rovnako široký výber, kde si sami môžete určiť, čo vlastne ponúkate. Snažili sme sa platformu otvoriť čo najviac a veríme, že sa bude len a len rozširovať.

Opakujúce sa ponuky, samozrejme, budeme priebežne mazať, hlavne ak to bude vždy od jedného a toho istého zadávateľa. Majte prosím na vedomí, že napríklad šitie rúšok a tak podobne, môže robiť aj 1000 ľudí. Čím viac ich je, tým je to lepšie avšak ak z tých 1000 ľudí sa ukáže, že 200 ponúk je od jednej a tej istej osoby, ktorá sa rozhodla, že chce posielať rúšky na celé slovensko, potom to asi stratí význam, však?

Aké máme teda pravidlá?

Systém sme pripravili tak, aby ľudia vedeli v prvom rade vyhľadávať veci čo najbližšie k ich adrese bydliska, ktorú si vedia vyplniť vo svojom profile po registrácii a aktivácii účtu. Následne celé vyhľadávanie sa riadí primárne aktuálnou adresou a určitým rádiusom. Ak ste napríklad z Košíc a očakávate, že uvidíte ponuky aj z Bratislavy, potom vás asi sklameme, pretože primárne chceme, aby ste dostali možnosť získať pomoc, ktorá je čo najbližšie ku vám.

Áno, myslíme aj na to, že pri zásielkách rúšok je toto obmedzenie trošku limitujúce, avšak veríme, že pomoc, ktorá je čo najbližšie pri vás, vám vie vyhovieť skôr ako človek, čo by musel ísť na poštu a posielať niečo poštou, čo zaberie viac času.